Linoleum (Marmoleum)

Linoleum v roli

V minulosti byl výraz linoleum často nesprávně používán i pro podlahy z PVC. Pravé linoleum je však krytina zcela přírodní. Marmoleum, což je jedna ze známých značek linolea, se vyrábí ze směsi lněného oleje, přírodní pryskyřice, dřevité moučky a vápence. Jako podklad se používá přírodní juta.

Jde o antibakteriální materiál, který brání množení mikrobů a nepřitahuje prach. Hodí se tedy zejména do bytů, kde žijí alergici nebo astmatici.

Marmoleum získalo název podle svého mramorovaného vzhledu, ve kterém se šikovně skryjí drobné nečistoty na povrchu. Kromě tohoto základního dekoru ale nabízí i širokou škálu barevných odstínů a vzorů. Marmoleum má dvojvrstvou povrchovou úpravu Topshield, díky níž je trvanlivé a snadno se udržuje. Zásluhou technologie Topshield zůstávají barvy syté a výrazné i po delším používání. Podlahu vytíráme pouze přípravky na mýdlové bázi, nikoli saponáty, které silně odmašťují (například jarem).

Řada lidí stále hází linoleum a PVC do jednoho pytle. Jde sice o nejběžnější podlahové krytiny, ovšem z hlediska užitných vlastností i pořizovací ceny výrazně odlišné. Největším rozdílem je zřejmě syntetický původ PVC naproti zcela přírodnímu složení linolea.

Linoleum vyráběné v dílcích

Marmoleum je kromě rolí k dostání také jako lamela nebo čtverec s patentovaným systémem spojování dílců click pro pokládku plovoucím způsobem. Výhodou těchto podlah je lepší potlačení kročejového hluku při správně zvolené zvukově izolační vrstvě a možnost krytinu snadno rozebrat, pokud je to potřeba. Dílce z linolea jsou vhodné pro pokládku na podlahové vytápění.