Koberce

Bytové koberce

Koberce určené k využití v obytných místnostech se vyznačují výbornými akustickými vlastnostmi, zaručují pohodlnou chůzi, jsou příjemné na došlápnutí a slouží i jako výborná tepelná izolace podlahy. Nejčastěji používané koberce z umělého vlákna patří mezi relativně levné podlahové krytiny.

Současně používané materiály na bázi polyamidových vláken vynikají stálobarevností a vysokou odolností proti zátěži a otěru. Kvalitní koberce bývají navíc opatřeny speciální úpravou s antistatickými vlastnostmi, takže prach a nečistoty odpuzují a jsou tak lépe chráněny proti zašpinění. Koberce nižší cenové kategorie se vyrábí z polypropylenu, vyznačují se barevnou stálostí, jsou odolné vůči špíně, ale mají nižší pružnost vlasu.

Zátěžové koberce

Koberce se zvýšenou odolností proti mechanické zátěži nacházejí využití v prostorech s vysokými provozními nároky, jako jsou například hotely či kanceláře. V domácnosti se hodí do vstupních hal a dalších namáhanějších prostorů.

Podle způsobu zpracování můžeme zátěžové koberce rozdělit na vpichované, smyčkové a střižené. Kvalitu ovlivňuje použitý svrchní i podkladový materiál, hustota i výška vlasu. U klasických zátěžových koberců je podkladovým materiálem surová guma, která koberec zpevňuje a zvyšuje jeho odolnost vůči zatížení. Speciální úpravou je pak latexový podklad, vyznačující se lepší odolností vůči otěru i zátěži. Zátěžové koberce se prodávají zhruba od 99 Kč/m².