Masivní dřevěné podlahy

Masivní dřevěné podlahy představují velmi oblíbené a vyhledávané spojení krásy přírodního materiálu a velmi dobrých užitných vlastností. Jsou teplé, tiché, mají dlouhou životnost a snadno se udržují. V dnešní době se můžeme setkat jak s tradičními dřevěnými podlahami opatřenými lakem, tak s podlahami s povrchem ošetřeným voskem nebo olejem.

Klasické parkety se pokládají do stromečku či za sebou „do řemenu“. Nejčastěji se vyrábějí dílce o výšce 15 až 22 mm, které se instalují na pero a drážku a zároveň se celoplošně lepí. Masivní dřevěné podlahy je možné několikrát renovovat (vytmelit, zbrousit a přelakovat), což jejich životnost prodlužuje až na několik desítek let.

Povrchová úprava dřevěných podlah

Nejodolnější a nejtrvanlivější povrchovou úpravou je lakování, které vydrží 10 až 15 let. Jeho největší výhodou je snadná údržba. Doporučuje se především na tvrdší a odolnější typy dřevěných krytin. Případné lokální poškození totiž nelze opravit jinak než přelakováním podlahy v celé místnosti.

Nejpřirozeněji působí dřevěná podlaha ošetřená olejem, který dřevo impregnuje do hloubky, ale na jeho povrchu nevytváří žádnou vrstvu, pouze zvýrazní barevnost a letokruhy. Podlahu je tedy možné renovovat i lokálně. Životnost ošetření olejem jsou dle zatížení prostor 1 až 3 roky, poté je nutné nanést jej znovu. V kombinaci s olejem se někdy pro vytvoření ochranné povrchové vrstvy používá speciální vosk.