PVC podlahy

Měkčený polvinylchlorid (PVC) je syntetický materiál, který prošel významným kvalitativním vývojem. Zatímco ještě před patnácti lety jsme jej znali hlavně jako nevzhledné „lino“, moderní PVC dokáže věrohodně imitovat vzhled přírodních materiálů, jako jsou dřevo, keramická dlažba, kámen či korek, a to do té míry, že ho od nich na první pohled nerozeznáme.

Nejčastěji se s podlahovou krytinou z PVC setkáme v podobě role. Podkladem je skelné rouno, jehož hustota ovlivňuje rozměrovou stálost krytiny. Druhou vrstvou je vlastní PVC, sloužící jako podklad pro tisk a ražbu vzoru. Pro zvýšení trvanlivosti a odolnosti podlahy proti otěru je na natištěný motiv aplikována čirá nášlapná vrstva.

Mechanická pěna na rubu kvalitnějších PVC krytin izoluje teplo i zvuk, navíc má tvarovou paměť. Po zmáčknutí se tedy vrátí do své původní podoby, takže například pod kolečkovou židlí nezůstane prohlubeň. Protiskluzné vlastnosti zůstávají zachovány, i když je povrch mokrý. Podlahy z PVC se navíc velmi snadno udržují v čistotě.

Měkčený vinyl pokládáme na pevný, suchý a rovný povrch bez trhlin. Jestliže se pokládá na původní vinylovou podlahu nebo jiný materiál obsahující změkčovadla, musí být na podklad nanesena speciální stěrková hmota, která vrchní podlahovinu ochrání před migrací změkčovadel a barviv z původní krytiny.

PVC se prodává v rolích o šíři 1,5 až 5 metrů v cenové relaci zhruba od 169 do 550 Kč/m².