Plovoucí podlahy

Za plovoucí podlahy bývají někdy mylně označovány jen krytiny laminátové. Plovoucí podlaha je ale každá podlaha, jejíž dílce jsou navzájem pospojovány perem a drážkou či takzvaným zámkem a nejsou fixovány k podkladu, tedy jen „plovou“.

Běžné plovoucí podlahy nejsou vhodné do vlhkých prostor či místností s často se měnící teplotou, jako jsou předsíně, vstupní haly a koupelny. Pro tento účel je nutné použít krytinu s dražší voděodolnou podkladovou deskou s impregnovanými hranami. U plovoucích podlah je velmi důležité položení vhodné protihlukové (izolační) vrstvy mezi podklad a krytinu.

Laminátové plovoucí podlahy

Laminátová podlaha má mnoho předností. Rychle a snadno se pokládá, zůstává barevně stálá, dobře se udržuje, je odolná proti poškrábání a lze pod ni instalovat podlahové vytápění. Výrobci nabízejí laminátové krytiny v širokém výběru barev a vzorů.

Podle technologie výroby lze laminátové podlahy rozdělit na melaminové nebo vysokotlaké. Melaminové krytiny jsou levnější a vhodné pro méně zatěžované podlahy. Skládají se jen ze dvou vrstev – nosné desky a melaminové nášlapné vrstvy, mezi kterými je zalitý dekorační papír.

U vysokotlakého laminátu je vrstev několik a jsou k sobě slisovány pod vysokým tlakem, podlaha je proto odolnější při nárazech a snese větší zatížení. Velmi důležitou roli hraje stabilita nosné desky, která je určujícím měřítkem kvality podlahy. Dostatečně stabilní desky mají tloušťku minimálně 8 mm.

Plovoucí podlahy ze dřeva, linolea a vinylu

Dřevěné plovoucí podlahy se skládají z dvouvrstvých či třívrstvých dílců s 2 až 6 mm masivního dřeva nášlapné plochy. Lakem, olejem či voskem jsou tyto dílce ošetřeny již při výrobě, po pokládce tedy není nutné podlahu povrchově upravovat.

V podobě lamel a čtverců se zámkovým spojem se vyrábí také podlahové krytiny z linolea, které jsou při správně zvolené zvukové izolaci tišší než dřevo a laminát. Jsou vhodné na podlahové vytápění.

Nejmodernějším typem plovoucích podlah jsou vinylové krytiny. Mají velmi vysokou odolnost vůči opotřebení a vlhkosti, nízkou úroveň kročejového hluku a snadno se udržují. Je možné je pokládat na podlahové vytápění.